Przygotuj swoją dokumentację medyczną

Przed pierwszą wizytą zrób badanie krwi. Badania krwi powinny być nie starsze niż 5 dni w schorzeniach przewlekłych i nie starsze niż 48h w stanach ostrych, świeżych urazach.

Wymagane badania ogólne:

Inne badania z krwi wymagane, jeśli masz następujące problemy zdrowotne:

  1. Bóle i obrzęki stawów, nadciśnienie, problemy z nerkami, dna moczanowa – badanie kwasu moczowego, eGFR
  2. Problemy z tarczycą, układem rozrodczym, płodnością, otyłością – TSH, fT4, fT3
  3. Problemy urologiczno-ginekologiczne – mężczyźni: PSA, prolaktyna | kobiety: CA 125 + badania tarczycy jak wyżej

Jeśli Twoim problemem zdrowotnym jest stan pourazowy lub pooperacyjny przygotuj kompletną dokumentację medyczną (jeśli posiadasz przynieś wyniki badań i opisy np: TK, MRI, RTG, wypisy ze szpitala itp.)

Często, przy schorzeniach urologiczno-ginekologicznych wskazane jest oznaczenie hormonów płciowych. Czasem terapeuta na konsultacji wstępnej może zlecić badania moczu czy kału.

Nie zmieniaj dawkowania zażywanych leków

Bardzo ważne jest by 24 godziny przed zabiegiem i 48 godzin po zabiegu, w miarę możliwości nie zwiększać dawkowania leków, zwłaszcza leków nasercowych i regulujących ciśnienie. Może to mieć wpływ na krwawienie i przebieg terapii. Pamiętaj aby przed zabiegiem poinformować swojego hirudoterapeutę o wszystkich zażywanych lekach i suplementach.

Ogól okolicę zabiegową

Przed zabiegiem należy ogolić lub obciąć włosy do długości max 3 mm w miejscu zabiegowym oraz dookoła niego (20 cm). Najlepiej dobę przed zabiegiem.
UWAGA: pierwsze aplikacje są zlokalizowane na brzuchu, nawet jeśli ból dotyczy kolana należy przygotować kolano jak również brzuch.

Umyj ciało bezzapachowym mydłem

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć wodą całe ciało. Najlepiej użyj to tego bezzapachowego mydła naturalnego. Olejki eteryczne i osady z żeli zapachowych i mydeł mogą zniechęcić pijawki do pracy. Pamiętaj też, że po zabiegu hirudoterapii, przez około 24 godziny nie będziesz mógł wziąć prysznica, by nie namoczyć opatruków.

Nie używaj kosmetyków po umyciu

Po umyciu przed zabiegiem hirudoterapii nie używaj kosmetyków, zwłaszcza perfumowanych aerozoli, dezedorantów, olejków ani balsamu do ciała. Dotyczy to nie tylko miejsca schorzenia ale przede wszystkim brzucha i klatki piersiowej.

Ubierz się ciepło i w luźne ubranie

Ważne, by ubranie jakie masz na sobie było luźne np luźny dres. Opatrunki zajmują dużo miejsca więc możesz mieć problem z założeniem np. zbyt obcisłych spodni.. Jeśli zabieg ma być wykonywany na stopie weź klapki lub buty, z których w razie potrzeby wyjmiesz sznurówki. Zadbaj też o to, aby Twoje ciało było rozgrzane, a Tobie było ciepło. To ułatwi zadanie pijawkom.

Nie pij alkoholu ani energetyków

Przez co najmniej dobę przed planowanym zabiegiem obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, a w dniu zabiegu stanowczo odradza się picia kawy i napojów energetycznych podnoszących ciśnienie krwi.

Nie jedz czosnku, cebuli i ostrych potraw

W dzień zabiegu nie powinno się spożywać cebuli, czosnku i ostrych przypraw. Powodują one zmianę zapachu skóry i odstraszą pijawki.

Pij dużo wody i zjedz pełnowartościowy posiłek

Twój organizm musi być odpowiednio nawodniony. Warto też zadbać o dietę, gdyż ubytek krwi po zabiegu może Cię osłabić.